• Strona główna  • Forum   • Szukaj  • Użytkownicy  • Grupy
• Rejestracja  • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Do poczytania, gdy nie będzie rajdu...
Autor Wiadomość
Dariush 



Judge Dredd


Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 246
Wysłany: 2015-10-15, 23:49   Do poczytania, gdy nie będzie rajdu...
 
W nawiązaniu do rozmowy na TS:

Autor: Brandon Sanderson

Seria: Z mgły zrodzony:
I - Z mgły zrodzony
II - Studnia Wstąpienia
III - Bohater Wieków

Seria: Archiwum Burzowego Światła:
I - Droga Królów
II - Słowa światłości

Wyżej wymienionego autora odkryłem stosunkowo niedawno, chociaż w USA jest podobno bardzo popularny, a jego książki zbierają wszędzie bardzo dobre recenzje. Nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, ale czyta się wyśmienicie. Facet ma naprawdę ciekawe, oryginalne pomysły, akcja rzadko zwalnia, a jej zwroty stosunkowo często są nagłe i zaskakujące. Seria "Z mgły zrodzony" ma bardzo fajnie pomyślany system "magii", jej plusem jest też to, że ww. trylogia tworzy zamkniętą całość (w serii mają pojawiać się kolejne książki, ale już z innymi postaciami / w innych czasach świata przedstawionego). Z kolei "Archiwum Burzowego Światła" rozkręca się powoli, początkowo można też poczuć się lekko zagubionym ilością pozornie nie powiązanych ze sobą wątków i swoistą "odmiennością" świata, w którym rozgrywa się akcja (tym bardziej, że nie ma tam żadnego łatwego wprowadzenia, poszczególne elementy zaczynają tworzyć zrozumiałą mozaikę dopiero w trakcie lektury), ale jak już wykrystalizują się główne historie i ich bohaterowie, to ciężko się oderwać. Minusem jest to, że cykl ma stanowić monumentalne dzieło, coś w stylu "Malazańskiej Księgi Poległych", więc na ostateczne domknięcie całej opowieści trzeba będzie dość długo poczekać (a i z utrzymaniem równego poziomu może być różnie).

Generalnie jednak, oba cykle mocno polecam.
    
 
Keleborn 





Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 572
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-10-16, 08:28   
 
Limes inferior, Janusz Zajdel - s-f na światowym poziomie, coś w stylu orwelowskiego roku 1984 albo Folwarku zwierzęcego. Fabuły nie będę streszczał, kto chce przeczyta. Ksiażka genialna.
    
 
Anula 




Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 94
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-10-16, 09:32   
 
Jezeli kogos interesuje dobre forum z audiobookami i troche ebookow

booksclub.pl
    
 
Keleborn 





Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 572
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-10-17, 17:00   
 
Cykl Demoniczny Peter V. Brett

1. Malowany Człowiek
2. Pustynna Włócznia
3. Wojna w blasku dnia
4. Tron z Czaszek

Cykl w trakcie pisania, w Polsce większość tomów wydanych w dwóch częściach, wiadomo dla kasy. Wg mnie pierwszy i drugi tom czyta się jednym tchem, reszta to już może mniej ale warto.

Koło czasu, Robert Jordan - no to dość kultowa pozycja, ze 14 tomów z tego ostatnie 2 po śmierci autora kończył Brandon Sanderson.

Fabuły nie opowiadam, kto chce streszczenie zobaczy sobie na wikipedii, a kto woli przeczytać to polecam.
    
 
dandel




Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 66
Wysłany: 2015-10-17, 19:41   
 
Robert m. Wegner - seria "Opowiesci z meekhanskiego pogranicza"

Robin Hobb - seria o skrytobojcy

Miroslav Zamboch i
Cykl o Baklym:

Bez litości (czes. Bez slitováni) (2006)
Czas żyć, czas zabijać (czes. Čas žít, čas zabíjet) (2012)
+
Cykl o Koniaszu:

Na ostrzu noża, t. I i II (2007)
Krawędź żelaza t. I (2007) i II (2008)
Koniasz. Wilk samotnik t. I i II (2010)
+
Wylegarnia 1 i 2
jest wiecej ale nie czytalem pozostalych

Marek Orlowski Cykl: Samotny Krzyżowiec

N. K. Jemisin - The Dreamblood Duology - Zabojczy Ksiezyc i Mroczne Slonce
    
 
 
dandel




Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 66
Wysłany: 2015-10-17, 19:53   
 
Garth Nix i cykl "Stare Królestwo"

Brent Weeks i
Trylogia Anioła Nocy:
Droga Cienia
Na Krawędzi Cienia
Poza Cieniem
(Polecam bardzo fajne)

Saga Powiernika Światła
Czarny Pryzmat
Oślepiający nóż
Okaleczone Oko
Prawdopodobnie The Blood Mirror (jeszcze nie ma)

Raymond E. Feist -Saga o wojnie światów (dosc dobre choc dlugie :) )

Johna Flanagana - Zwiadowcy seria powieści fantasy

Douglas Hulick - Honor Złodzieja i Przysięga stali

Terry Goodkind - Cykl Miecz Prawdy (tu wymieklem po 8 ksiazkach ale zona przeczytala wszystkie i twierdzi ze bardzo fajne
Ostatnio zmieniony przez dandel 2015-10-17, 20:08, w całości zmieniany 4 razy  
    
 
 
dandel




Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 66
Wysłany: 2015-10-17, 19:54   
 
narazie wystarczy jak co to mam tego weicej choc te ostatnio przeczytalem wiec jeszcze pamietam co nie co :)
    
 
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2015-10-25, 18:08   
 
Keleborn napisał/a:
Limes inferior, Janusz Zajdel - s-f na światowym poziomie


Podpisuję się i zachęcam do lektury także innych Zajdlów - wszystkie w konwencji fantastyki socjologicznej - np. Paradyzja, Cylinder Van Troffa. Limes inferior lubię najbardziej.

Dorzucam Maję Lidię Kossakowską z całym cyklem diabelsko-anielskim:

Siewca Wiatru i Zbieracz Burz I, II - pełny metraż oraz zbiory opowiadań: Żarna niebios, Obrońcy Królestwa (kilka historii się powtarza, kilka nie).

Ponadto Zakon Krańca Świata - tom pierwszy świetny, w drugim autorka trochę straciła impet, ale i tak warto. Całkiem obiecująco zaczął się też cykl Mai Lidii o Takeshim. Jest już drugi tom, ale jeszcze nie miałam przyjemności.

O całym pratchettowskim Świecie Dysku nie muszę chyba wspominać. Pratchett to autor, którego fani nigdy nie mają dość, niefani kompletnie nie czują klimatu, ale znają go wszyscy. Szkoda, że kolejnych tomów nie będzie.

Z klasyki jeszcze Steven Erikson - iście epicki cykl Malazańska księga poległych. Lektura początkowo niełatwa w percepcji, bo na dzień dobry autor wrzuca czytelnika w sam środek rozbudowanej historii z miliardem bohaterów, milionem krain i całym tabunem bóstw. Napisane świetnie - u mnie chwyciło dopiero za drugim podejściem, ale było warto.

Amatorom średniowiecznych klimatów polecam, choć z nieco mieszanymi uczuciami, cykl Jacka Piekary o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Z mieszanymi, bo czasem autor mnie wkurza, rozciągając fabułę jak gumę do żucia i bezczelnie się powtarzając - jakby był na wierszówce. Klimat jest jednak bardzo fajny, humor niezgorszy, a bohater coś w sobie ma.

Z niedawnych odkryć z taniej książki: Królowa Zimy (Joan D. Vinge) - może odrobinę niezręcznie napisana, ale ciekawa, oryginalna historia, którą dobrze się czyta.

A z dawnych: Rockowy Armagedon - George'a R. R. Martina. Dzieło autora Gry o tron z zupełnie, ale to zupełnie innej bajki - w konwencji urban fantasy. Fajne, wciągające, trochę niesamowite.

I na koniec: Neil Gaiman do spółki z moim ukochanym Pratchettem - Dobry omen. Pychotka :)



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
Ostatnio zmieniony przez Demelain 2015-10-25, 18:57, w całości zmieniany 4 razy  
    
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2015-10-25, 18:43   
 
EDIT: Niechcący napisałam oddzielny post, zamiast dorzucić do poprzedniego, a teraz boję się skasować, bo znów szlag trafi cały wątek :P

dandel napisał/a:
Terry Goodkind - Cykl Miecz Prawdy


Pierwszy tom wpadł mi w ręce jakieś 100 lat temu - napisany, imo, skandalicznie, ale historia wystarczająco wciągająca, żeby nie przejmować się brakami warsztatowymi. W drugim tomie jednak autor za bardzo poszedł w sado maso i wymiękłam ;)



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
    
 
dandel




Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 66
Wysłany: 2015-10-25, 20:46   
 
Pratchett - hmmm nie wiem nie moge sie przelamac nie podobaja mi sie okladki :) i troche za duzo pisal jak dla mnie wiem ze dziwne kryteria ale jakos tak
    
 
 
Vegelus 



RAAAAAGE!!!


Dołączył: 14 Lip 2007
Posty: 1104
Wysłany: 2015-10-25, 20:50   
 
Iman - na zegarek spójrz.



_________________
Incredible! You have managed to screw up the screw up!
    
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Designed by Didimos for Zmierzch Lordaeronu - World of Warcraft Guild - Shadowsong EU