• Strona główna  • Forum   • Szukaj  • Użytkownicy  • Grupy
• Rejestracja  • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rybka zwana Wandą, czyli jak podzielić łup
Autor Wiadomość
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
  Wysłany: 2014-09-16, 10:31   Rybka zwana Wandą, czyli jak podzielić łup
 
Łorlordsy nadciągają i warto pomyśleć o technikaliach. Pytanie zasadnicze brzmi: czy po premierze zostajemy przy totalnie niesformalizowanych zasadach, jakie obowiązują obecnie, czy też wprowadzamy minimum regulacji. Jak łatwo się domyślić, jestem za drugą opcją - w przeciwnym razie nie poruszałabym tematu.

Powody mam dwa: elastyczny rozmiar rajdów (10-25) do nowych hc włącznie i spore prawdopodobieństwo (mam nadzieję), że po wejściu dodatku do składu będą co jakiś czas dołączały nowe osoby. Zwłaszcza pierwszy czynnik może powodować, że podział pracy będzie bardzo nierównomierny, bo rajdy będą się odbywać niezależnie od tego, czy stawi się 10 osób, czy 15 (pomarzyć dobra rzecz :P).
Ponieważ jednak wciąż będziemy nieliczni, nie potrzebujemy skomplikowanego dkp, lecz systemu, który zapewni niezbędne minimum sprawiedliwości przy partycypowaniu w korzyściach. Najprostsza jest chyba kolejka. Poniżej moja propozycja - bardzo wstępna i nieprzemyślana dogłębnie. Będę wdzięczna za uwagi lub alternatywne propozycje.

Na pierwszym rajdzie ustalamy kolejkę (oczywiście złożoną tylko z obecnych) rollem. Później osoby, które zjawią się po raz pierwszy, będą dopisywane na końcu (jeśli będzie ich kilka równocześnie - roll).

Drop należy się pierwszemu w kolejce. Wzięcie epaxxa powoduje przeskok na koniec stawki. Można też zrezygnować z dropu, zachowując miejsce.

Ruch w kolejce może również nastąpić wskutek nieobecności na rajdzie lub spóźnienia. I tak:

- nieobecność zapowiedziana (NA FORUM - najpóźniej do południa w dniu rajdu) - 2 miejsca do tyłu
- nieobecność niezapowiedziana (absencję, o której uprzedziliście zbyt późno lub zaznaczyliście tylko w kalendarzu, a nie na forum, traktujemy jak niezapowiedzianą) - 4 miejsca do tyłu

- spóźnienie zapowiedziane (na forum, telefonicznie, na TS-ie, /g - przed planową godziną rozpoczęcia rajdu) - 1 miejsce do tyłu za każdą rozpoczęta godzinę, łącznie nie więcej niż 2 miejsca

- spóźnienie niezapowiedziane - 2 miejsca za każdą rozpoczęta godzinę, łącznie nie więcej niż 4 miejsca.

Żeby było o co się kłócić, proponuję studencki kwadrans, ale bez nadużywania. Od czasu do czasu na spóźnienie do 15 minut możemy przymknąć oko, ale jak ktoś przegnie, nie będzie przebacz. Decyzje są uznaniowe - można się obrażać.

Zmiany w kolejce rozliczamy w następującej kolejności:

1. spóźnienia - jak delikwent się zjawi
2. dropy - po rajdzie, zaczynając od początku kolejki (ale podczas rajdu mamy wzięcie lootu "w pamięci"*)
3. nieobecności - po rajdzie i rozliczeniu dropów, zaczynając od początku kolejki.


*Osoba, która już coś wzięła, wypada z kolejki do końca rajdu w tym sensie, że nie może wziąć następnego dropu z racji miejsca. To właśnie mam na myśli, pisząc "w pamięci". Pełne rozliczenie lepiej jednak zrobić już po rajdzie, żeby o nowym układzie kolejki nie decydowała kolejność wypadania dropów, tylko wcześniejszy układ. To bardziej sprawiedliwe.

Uniwersalność lootu, jaką zapowiada Blizz, powinna zapobiec marnotrawstwu (bo komuś na coś szkoda miejsca w kolejce). Jeśli dropu nie weźmie nikt z początku kolejki, powinien się znaleźć chętny z ogona, który ma mniej do stracenia.

Na koniec (Kwinto, bądź dzielny!) - offspece. Nie płacimy za nie miejscem w kolejce, bierzemy, jeśli nie ma chętnych mainspecowych, w przypadku większej liczby chętnych dzielimy na obecnych, luźnych zasadach - z uwzględnieniem przydatności dla gildii. Offspece dla klas pure dps też wchodzą w grę, jeśli łorlordsowy system statsów będzie wymuszał przebieranki.

Jeśli komuś wydaje się, że to skomplikowane, to chyba nigdy nie grał w planszówki ;)

Pozdro.
A.

PS. Dla leniwych zaznaczyłam na zielono część zasadniczą :P



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
    
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2014-09-16, 14:20   
 
Odczuwam niedobór konstruktywnych uwag, więc sama jedną zgłoszę.

demelain napisał/a:
- spóźnienie zapowiedziane (na forum, telefonicznie, na TS-ie, /g - przed planową godziną rozpoczęcia rajdu) - 1 miejsce do tyłu za każdą rozpoczęta godzinę, łącznie nie więcej niż 2 miejsca


Oto piękna luka w systemie. Ponieważ za nieobecność zgłoszoną później niż w południe w dniu rajdu karzemy czterema miejscami, a za spóźnienie zapowiedziane tuż przed rajdem tylko dwoma, lepiej zadzwonić w ostatniej chwili i zapowiedzieć spóźnienie, a potem... nie przyjść :P Mamy kilka możliwości: albo pozwalamy zgłaszać nieobecności do ostatniej chwili, albo spóźnienia do południa, albo też traktujemy zapowiedziane spóźnienia trwające powyżej 2h (lub powyżej 3h w przypadku długiego niedzielnego rajdu) jak niezapowiedziane nieobecności.

Każde z tych rozwiązań ma wady. Pytanie, co jest dla nas bardziej irytujące - to, że ktoś zgłosi nieobecność/spóźnienie w ostatniej chwili, kiedy dla pozostałych jest już za późno na zmianę planów (jeśli rajd miałby się nie odbyć), czy też to, że ktoś uzna: nie zgłosiłem się do południa, więc mogę się już w ogóle nie zgłaszczać, bo nic to dla mnie nie zmienia. To dość egoistyczne, ale wiecie, jak jest :P

Możemy spróbować założyć optymistycznie, że te 10 osób zawsze jakoś się uskrobie (gorzej z kompletem tanków czy lekarzy, ale coż...) i łagodniej karać za nieobecności zgłoszone nawet tuż przed rajdem. Przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy. No i zawsze mogę zaapelować o szanowanie czasu kolegów. Nic mnie to nie kosztuje, poza nieprzyjemnym uczuciem, że gadam do ściany :>



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
Ostatnio zmieniony przez Demelain 2014-09-16, 14:34, w całości zmieniany 3 razy  
    
 
Zuoś





Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 116
Wysłany: 2014-09-16, 14:30   
 
Proponuję dodać każdemu raz na miesiąc/X rajdów (X do ustalenia ale większe od Y gdzie Y - liczba rajdów w miesiącu) "Joke'ra":
- użycie "Joke'ra" powoduje wzięcie lootu bez straty miejsca w kolejce. Dozwolone jest użycie tylko jednego "Joke'ra" na przedmiot, obowiązuje zasada 'kto pierwszy wrzaśnie na TSie "JOOOOOOKEEEEE'r" wygrywa'.
    
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2014-09-16, 14:37   
 
Ale bez straty miejsca czy poza kolejnością? Bo jak bez straty miejsca, to wyścigu nie ma - dżokera może zagrać tylko ten, kto ma prio do lootu. A jak poza kolejnością, to hmmm... trochę może boleć pierwszego :>



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
    
 
Wesel 



Wesell


Dołączył: 15 Maj 2014
Posty: 178
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-16, 14:40   
 
a jak więcej niż 1 osoba zechce użyć wspomnianego jokera? to wygra ten kto pierwszy wrzaśnie? trochę to taki pomysł średni.
jak dla mnie obecny podany na tacy system jest o.k(i tak wole oficer loot, ale kogo to obchodzi). grunt zeby był sprawiedliwy, i pewnie będzie boleć spóźnialskich dpsow i healerów - ale musi boleć!



_________________
jak uważacie ,że przeżyliście wszystko to pozwólcie mi healować....
Ostatnio zmieniony przez Wesel 2014-09-16, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  
    
 
Zuoś





Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 116
Wysłany: 2014-09-16, 14:41   
 
Bez straty miejsca i jednocześnie poza kolejnością. Dlatego raz na jakiś czas.

Ewentualnie, żeby nie było za łatwo dla nowych można zasadę rozszerzyć że:

- nie wzięcie lootu gdy ma się do niego prawo powoduje uzyskanie "ĆwierćUśmiechu Joke'ra", uzbieranie pełnego Uśmiechu (cztery ĆwierćUśmiechy) powoduje natychmiastowe otrzymanie możliwości użycia "Joke'ra" (w domyśle podczas rozdawania kolejnego przedmiotu)

PS. Gram w nowoczesne planszówki :P
PS2. Wesel nie gra w nowoczesne planszówki bo nie zrozumiał zasady...
    
 
Wesel 



Wesell


Dołączył: 15 Maj 2014
Posty: 178
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-16, 14:43   
 
Zuoś napisał/a:


- nie wzięcie lootu gdy ma się do niego prawo powoduje uzyskanie "ĆwierćUśmiechu Joke'ra", uzbieranie pełnego Uśmiechu (cztery ĆwierćUśmiechy) powoduje natychmiastowe otrzymanie możliwości użycia "Joke'ra" (w domyśle podczas rozdawania kolejnego przedmiotu)



uważam ze będzie to promować postawę "czekam na bisy" i nie brac minor upgradow, celem posiadania własnie gwarantowanego prawa do BiSa.

ps: nie, nie gra.



_________________
jak uważacie ,że przeżyliście wszystko to pozwólcie mi healować....
    
 
Zuoś





Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 116
Wysłany: 2014-09-16, 14:47   
 
Wesel napisał/a:
uważam ze będzie to promować postawę "czekam na bisy" i nie brac minor upgradow, celem posiadania własnie gwarantowanego prawa do BiSa.


prawidłowa postawa, doskonały kręgosłup moralny!
    
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2014-09-16, 14:55   
 
@Zuoś
Rzecz do przemyślenia. Podoba mi się, bo wprowadza odrobinę hazardu i hałasu na TSie, i nie podoba, bo jako kobieta mam zdolność empatii i już czuję bolesną irytację pierwszego, jak mu sprzątną trzy dropy z rzędu :>

@Wesel:
Takie knucie mnie nie boli, jeśli tylko drop się przez to nie marnuje. A prawo do bisa nigdy (albo prawie nigdy) nie jest gwarantowane, bo zawsze inny dżoker może wrzasnąć wcześniej.



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
    
 
Wesel 



Wesell


Dołączył: 15 Maj 2014
Posty: 178
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-16, 15:05   
 
a gdzie tu miejsce w tym jokerowym systemie na "sprawiedliwość" wspomniana pare postów wyżej? :)

Żeby nie było - system kolejek mi się podoba, mniej Łosiowe DLC do niego :)



_________________
jak uważacie ,że przeżyliście wszystko to pozwólcie mi healować....
    
 
Tirranne



wonderboy


Dołączył: 24 Lis 2013
Posty: 51
Wysłany: 2014-09-16, 19:05   
 
Zaproponowałbym też zasadę, że pierwszy pull mamy o konkretnej godzinie, czyli rajd o 20.00 = pierwszy pull o 20.00 (a nie zastanawianie się, czy warto przelogować się już o 20.05).

PS: Tak awansem to ja jestem healerem, czyli cały dpsowy sprzęt biorę do offspeca :mrgreen:
    
 
Kwinto 



Piąte koło u wozu


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 1866
Wysłany: 2014-09-16, 22:55   
 
Demelain napisał/a:
Na koniec (Kwinto, bądź dzielny!) - offspece. Nie płacimy za nie miejscem w kolejce, bierzemy, jeśli nie ma chętnych mainspecowych, w przypadku większej liczby chętnych dzielimy na obecnych, luźnych zasadach - z uwzględnieniem przydatności dla gildii. Offspece dla klas pure dps też wchodzą w grę, jeśli łorlordsowy system statsów będzie wymuszał przebieranki.


Leveluję palka, będę miał miliard offspeców!

A poważnie, to myślę, że jeśli ktoś jest a) jedynym chętnym do maina, albo b) _jedynym_ chętnym do offspeca, to mógłby płacić np 1 miejscem w kolejce. Ale to tylko moje trzy grosze, którymi nikt nie powinien się przejmować :)

EDIT: nieee, do dupy tak czy inaczej. Można zrobić np drugą kolejkę offspecową, bo inaczej jeśli np na początku będzie 2 resto drutów, to tylko pierwszy sobie nakarmi offspeca.
    
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2014-09-17, 08:10   
 
Generalnie problem offspeców wydaje się trzeciorzędny, bo - jeśli dobrze zrozumiałam osso kaman - w łorlordsach każda płyta będzie miała komplet statów do dowolnego speca. Nie wiem, czy zapewni to optymalizację gearu, ale na pewno da się grać w holy i retri bez przebieranek.

Kwinto napisał/a:
Leveluję palka, będę miał miliard offspeców!


Szkoda, że nie rogala - na razie nie mamy ani jednego, chociaż w palkach też się nie przelewa ;)



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
    
 
Vegelus 



RAAAAAGE!!!


Dołączył: 14 Lip 2007
Posty: 1104
Wysłany: 2014-09-17, 09:29   
 
Bo rogale som zbendnem! Tyle czasu, a jeszcze się nie nauczyli.


W kwestii tej ściany tekstu powyżej - ciem zasady takie jak teraz, bez zmian. Dziękuję.



_________________
Incredible! You have managed to screw up the screw up!
    
 
Demelain 



alias Alishya


Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 1923
Wysłany: 2014-09-17, 09:47   
 
Vegelus napisał/a:
ciem zasady takie jak teraz, bez zmian


Siła Twojej argumentacji wgniotła mnie w ścianę. Muszę się pozbierać.



_________________
drzewo jest przegięte :roll:
    
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Designed by Didimos for Zmierzch Lordaeronu - World of Warcraft Guild - Shadowsong EU